ssnako

ssnako

YÖNETİM KURULU ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME 15.01.2018

                                                                                                                           15.01.2018 

Değerli Ortağımız,

Öncelikle, geçen hafta sonu başımıza gelen ve hiç kimsenin beklemediği yıkım dolayısıyla tüm camiamıza tekrar geçmiş olsun dileklerimizi iletiriz.

Daha önce sizlere, yapacağımız araştırmalar neticesinde ulaşacağımız belge ve bilgiler doğrultusunda geniş bir açıklama yapacağımızı duyurmuştuk. Bu zaman içerisinde gerek Akzirve gerekse Çevre Şehircilik Bakanlığı ve Belediye ile Valilik nezninde yaptığımız temaslar bizlere ne kadar büyük bir hukuksuzluk ile karşı karşıya kaldığımızı gösterdi. Öncelikle elimizdeki belgeler ışığında olayları kronolojik olarak sıralamak ve bu akış doğrultusunda sizlere anlatmak isteriz;

·      28.12.2017 de Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü kendisine verilen dilekçeye istinaden ( ki Akzirve danışmanlarının vekaletle verdiğini tespit ettik ) İstanbul Valiliğine tahliye işlemlerinin başlatılmasını ve bu işlemlerin de 6306 sayılı yasanın uygulama yönetmeliği madde 17 ye göre yapılmasını talep ediyor. ( web sitesi Belge 2 ) Adı geçen ilgili madde tahliye için en az bir ay süre verilerek tebliğ edilmesini içeriyor. (Bu yazı elimize 04.01.2018 tarihinde tanıdığımız bir yetkili vasıtasıyla geçiyor daha önce bizlere herhangi bir tebligatta bulunulmadığı için haberimiz olmuyor)

·      11.01.2018 tarihinde Akzirveye ulaşan (web sitesi Belge 9) ve 04.01.2018 tarihinde gönderilmiş bir diğer yazıda ise ilgili sahanın tahliye ve yıkım işlemleri için İ.B.Belediyesinin yetkilendirildiği mal sahiplerinden biri olarak Akzirve’ye yıkım yapıldıktan 5 gün sonra eline geçecek şekilde bildiriliyor. Sitemizde bulunan Nako ve diğer mülk sahipleri ile kiracılara ise bir tebligat yapılmıyor. Bu yazı da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Hizmetler Genel Müdürlüğünden geliyor. Yazının gönderildiği yer Ankara. Yani eski tarihli yazı İstanbulda ki Müdürlükten gelerek Valiliğe yazılmış, daha sonra gönderilen yazı ise Ankara’dan yazılarak İ.B.B.’yi görevlendiriyor.

·      04.01.2018 Perşembe günü tahliye ve geçici yer teminini sağlamak için Akzirve’de tüm kurumların katılımıyla yaptığımız toplantıda bir gün önceki akşam tanıdığımız bir yetkiliden aldığımız ve sitemizin yıkılacağını duyumlayan haberin açıklamasını Akzirve’den istiyoruz. Akzirve bizlere yani Nako,TND,İşveren ve İşçi sendikaları temsilcilerinden oluşan heyete kendilerinin böyle bir şey ile ne ilgileri ne de haberleri olduğunu beyan ediyor.

·      Ancak bununla yetinmeyerek bu deklarasyonun İ.B.Belediyesi başkanlığı nezninde tekrarlanması ve ilgililerden bilgi alınması hedefiyle yine tüm kurumların katılımıyla 05.01.2018 saat 16.00 da belediyede bir toplantı düzenleniyor. (Bu arada konuyla ilgili itirazlarımızı içeren bir yazıyı tüm kurumlara gönderiyoruz) Burada yapılan toplantıda İ.B.Belediyesi yetkilileri kendilerine böyle bir görevlendirmenin yapılmadığını ifade  ediyorlar. Biz heyet olarak kendilerine elimizde ki İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünün yazısını gösteriyoruz ve varsa böyle bir girişimin derhal durdurulmasını tahliyeyi taraflar olarak anlaşarak yapacağımızı bu konuyu düzenleyen bir sözleşmemiz olduğunu beyan ediyoruz. Görüştüğümüz Ak Parti Grup Başkanvekili Temel Başaran konuyu anladığını derhal Valilik ve Çevre Bakanlığı yetkilileri ile görüşerek bizlere haber vereceğini söylüyor. Ve bir daha sabaha kadar kimseye ulaşamıyoruz.  

·      Gece geç saatlere kadar İçişleri Bakanlığı, Bimer, Ulaştırma Bakanlığı ve ilgili tüm kurumlara ulaşmaya çalışmamıza rağmen her tarafın duvar haline geldiğini görerek yine tüm kurumların imzasıyla bir dilekçe hazırlayarak nöbetçi savcılığa gidiyoruz fakat nöbetçi savcılık dilekçemizi almıyor.

·      Tüm basın kuruluşlarına bir yazı göndererek oluşacak haksızlığa şahitlik etmelerini istiyor ve beklemeye başlıyoruz. Sabah 03.10 gibi 1000 lerce çevik kuvvet polisi ,20 ila 25 Toma, özel harekatçılar, iş makinaları, itfaiye ve ambulanslardan oluşan bir ordu tarafından tüm sitenin çevrildiğini görüyoruz. Gelen Emniyet yetkililerine yapılanın hukuksuz olduğunu bu işin sorumluları ile görüşmek istediğimizi bildiriyoruz. Telsizlerle yapılan çağrılar sonucunda karşımıza yetkili olduklarını söyleyen 3 kişi getiriliyor. Uzun görüşmeler ve tartışmalar sonrasında yetkilerinin ve tahliye tebligatlarının olmadığını öne sürerek girişlerine izin vermeyeceğimizi söylüyoruz. Bu toplantı sırasında polis kameraları, Doğan Haber Ajansı kayıt yapıyor, İ.B.Belediyesi CHP grup başkanı Ertuğrul bey yanımızda bizimle bulunuyor ve her şeye şahit oluyor.

·      Durum böyle olunca gelen yetkililer kendilerine bildirilen 17 adet Akzirve’ye ait boş binayı yıkıp sitenin diğer üniteleri için tebligat gönderilerek yıkım tarihi verileceğini o gün için başka yıkım yapılmayacağını deklere ediyorlar. Bunun üzerine yanımızda bulunan Emniyet yetkilileri kendilerinin de şahit olduğunu Akzirve’nin mülklerine müdahale hakkı olduğunu ve buna engel olamayacağımızı söyleyerek bu çerçevede hepimizin anlaşmasını istiyorlar.

·      Sonrasında yaşananlar ise tam bir hayal kırıklığı ve kepazelik. 17 binanın yıkılması ile bir rahatlama ve toplanma görülüyor. Kapılar yaya trafiğine açılıyor bazı araçlar ve iş makinaları dışarıya çıkıyor. O sırada Çevre Şehircilik Bakanlığı İstanbul bölge müdürlüğünden gelen ve adını öğrenemediğimiz bir kişi Emniyet yetkilileri ile toplantı yapmak için bizden yer istiyor. Kapıda kendisi ile bir tartışma yaşıyoruz. Elimizdeki kendilerinin yazmış olduğu yazıyı göstererek tahliye ve yıkım işlemlerini bu şekilde hukuksuz yapamayacaklarını bizlere tebligat yapılmadığını kendisine bildirince bize ; “ Tebligat yapma mecburiyetim yok “ cevabını veriyor. İşte o an Dernek binasında olup buna şahit olan herkesin kanı donuyor. Telaşla Akzirve’den İbrahim beyi tekrar arıyoruz. Yaptıkları toplantıya girerek canlı yayında kendisini konuşturuyor ve yıkım istemediğini sitedekilerle anlaştığını orada ki herkese dinletiyoruz. Polis  telaş içerisinde oradaki herkesi bir İ.B.B zabıta minibüsüne dolduruyor ve süratle ayrılıyor. Gerisi felaket..

 

Değerli ortaklarımız ve değerli camiamız,

Tüm yaşanan bu olaylar da kaç tane hukuksuzluk olduğunu biz gerçekten  sayamadık ve halen daha elimizin erdiği tüm hukukçularla konuyu görüşmeye devam ediyoruz. Zira Devlet organlarından kaynaklı olanlar dışında (web sitesi Belge 3)  Akzirve ile aramızda mevcut bulunan ve kendilerinin bize yazdığı 25.12.2017 tarihli yazıda da bahsi geçen sözleşmelere  (web sitesi Belge 4 ve 5) aykırı davranışlar söz konusudur.

 

Bu hukuksuzlara karşı mücadele etmek ve oluşan mağduriyetleri gidermek için elimizden geleni yapacağımızdan kimsenin şüphe etmesini istemeyiz. Bu doğrultuda öncelikle değerli meslektaşlarımızın yer sorununu çözmesi ve oluşan zararları karşılaması adına Akzirve’ye ihtarname çekmiş (web sitesi Belge 6) ve bu doğrultuda toplantılar yaparak kendilerinden somut adımların derhal atılmasını talep etmiş bulunmaktayız. Bu yaptığımız çalışmalar neticesinde geçici yer ile ilgili bir saha bulunmuş ve iş makinaları sokularak çalışma başlatılmıştır. Ayrıca Akzirve’de taahhütlerinin arkasında olduğunu bir yazı ile (web sitesi Belge 1) bize bildirmiştir.  Bu konuda ki gelişmeleri ayrıca ve en kısa sürede sizlere yapacağız.

 

Ana projemiz ve onunla ilgili izlenecek tavır için ise, mesleğin geçici yer sorununu çözer çözmez, Genel Kurul düzeyinde (resmi veya gayri resmi)  toplantı düzenleyip yönetim olarak güven oyunuza başvurmak da dahil her türlü seçeneği sizlerin takdirlerine sunacağız.

 

Son olarak, yaşananlardan derin üzüntü duyduğumuzu belirtmek isteriz. Herhangi bir insanımızın ciddi bir yaralanmayla karşı karşıya kalmamış olması en büyük tesellimizdir. Yaşadığımız bu süreçte her şeye şahit olan ve her zaman yanımızda durarak bizlere destek olmaya çalışan tüm kurumlarımıza teşekkür eder hepinize esenlikler dileriz.

  

                                                                               NAKO YÖNETİM KURULU

 

nakliyeciler_kooperatifi/file/Bilgilendirme%20Yaz%C4%B1s%C4%B1%2015_01_2018.docx 

İstanbulun merkezi zeytinburnu